2023-03-02 11:07:51 - Emil Gawęda
Skok na PSZOK. Wymień odpady na nagrody!!!

Właściciele nieruchomości z terenu gminy Darłowo, którzy w dniach od 1 marca do 28 czerwca 2023 roku dostarczą do naszego PSZOK-u zużyty drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny (komputery, telewizory, radia, kuchenki mikrofalowe, telefony, żelazka itp.), makulaturę, plastikowe nakrętki, baterie, opakowania metalowe (aluminiowe puszki po napojach), otrzymają w prezencie m.in.: sadzonki drzew, krzewów, roślin ozdobnych, drzewek lub krzewów owocowych, worek ziemi ogrodowej, worek kory.

Akcja SKOK NA PSZOK skierowana jest do osób fizycznych będących mieszkańcami gminy Darłowo lub będących właścicielami nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

Dostarczający odpady musi mieć  złożoną deklarację odpadową w Urzędzie Gminy Darłowo.

Złożona deklaracja odpadowa na nieruchomość upoważnia do otrzymania karty uczestnika akcji Skok na PSZOK.

Odpady wymieniamy na punkty, a punkty na nagrody, które można odebrać bezpośrednio po zostawieniu odpadów i otrzymaniu wystarczającej liczby punktów (dot. ziemi ogrodowej i kory) na PSZOK-u w Krupach lub wymieniamy na rośliny w szkółce „Ogród mówi” Darłowo ul. Tynieckiego 54

Punktacja za przywiezione odpady przedstawia się następująco:

• makulatura: 10 kg – 1 pkt,
  • drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny: 5 szt. – 1 pkt,
  • baterie: 3 kg – 1 pkt,
  • opakowania metalowe (puszki): 1 kg – 1 pkt,
  • plastikowe nakrętki: 1 kg – 1 pkt,

Wymiana punktów na nagrody:

• worek ziemi ogrodowej: 2 pkt,
  • worek kory: 2 pkt,
  • sadzonki drzew, krzewów, roślin ozdobnych lub drzewko owocowe: 1, 2 lub 3 pkt (w zależności od wielkości rośliny),

Każdy uczestnik akcji SKOK NA PSZOK może wymienić odpady na maksymalnie 50 punktów, za które otrzyma w prezencie m.in.: sadzonki drzew, krzewów, roślin ozdobnych, drzewek lub krzewów owocowych, worek ziemi ogrodowej, worek kory.

Uczestnicy akcji, którzy dostarczą największą ilość MAKULATURY otrzymają nagrody o wartości: I miejsce 700 zł, II miejsce 600 zł, III miejsce 500 zł.

Uwaga!! Sprzęt elektryczny i elektroniczny, który jest sprawny – można oznaczyć i zostawić na wymianę.

Odpady inne niż wyżej wymienione, można przekazać do PSZOK, ale nie podlegają one wymianie na punkty. Przypominamy, że zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie są to przede wszystkim odpady komunalne takie jak:

• tworzywa sztuczne, metale, odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
  • szkło (opakowania szklane, butelki, słoiki),
  • odpady niebezpieczne,
  • przeterminowane leki i chemikalia, odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym,
  • meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady budowlane i rozbiórkowe (w ramach limitów),
  • odpady stanowiące części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów, parków i zebranych odrębnie od innych bioodpadów stanowiących odpady komunalne (skoszona trawa, liście, drobne gałęzie),
  • popiół powstały w paleniskach gospodarstw domowych,
  • odpady z tekstyliów i odzieży.

Pracownik PSZOK może odmówić przyjęcia odpadów, jeżeli ich rodzaj i ilość będą wskazywały, że pochodzą z prowadzonej działalności gospodarczej, a nie gospodarstwa domowego!

Nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Krupach (PSZOK) przyjmuje odpady w środy i soboty w godzinach od 9.00 – do 16.00 pod adresem Krupy 73, 76 -150 Darłowo.

Organizatorami akcji SKOK NA PSZOK jest Urząd Gminy Darłowo i Gminny Zakład Użyteczności Publicznej w Krupach Sp. z o.o.